Home
My Puzzles
FAQ
Report bug
Collected Puzzles
User listed puzzles
Random Puzzle
Log In/Out

Ratios Rates Proportions

L. Smith Math

1 2 3
     
     
4                              
   
    5
6               7  
    8    
9                       10  
         
         
11 12                            
         
       
13                              
     
     
  14        
   

Across
4.Silvia bought 2 gallons of milk for $2.50. What is the cost per gallon?
6.Sabrina's heart beats 360 times in 5 minutes. Eddie's heart beats 204 times in 3 minutes. WHose heart beats more times in 1 minute?
9.a rate that has a denominator of 1
12.What is the unit rate for $36 for 4 tickets?
13.the product of the numerator of the first ratio and the denominator of the second ratio then setting it equal to the product of the denominator of the first ratio and the denominator of the second ratio
14.a comparison of to numbers by division
Down
1.Ronald jogged 12 laps around the track in 42 minutes. How long will it take him to jog 1 lap?
2.a ratio of two measurements having different units
3.Jim walks at an average rate of 4 miles per hour. At this rate, how long will it take Jim to walk 10 miles?
5.an equation that shows two ratios are equivalent
7.Maria can read 15 pages in 20 minutes, At this rate, how long will it take her to read 180 pages?
8.There are 20 computers at the school library and 80 sixth-graders. What is the ratio of computers to sixthgraders?
10.Lilly Earned $199.50 in 14 hours. Jack earned $324.50 in 22 hours. Who earned more money for 1 hour?
11.Six rolls cost $0.90. Twelve rolls cost $1.68. Which is the better deal?

Use the "Printable HTML" button to get a clean page, in either HTML or PDF, that you can use your browser's print button to print. This page won't have buttons or ads, just your puzzle. The PDF format allows the web site to know how large a printer page is, and the fonts are scaled to fill the page. The PDF takes awhile to generate. Don't panic!




Google
 
Web armoredpenguin.com

Copyright information Privacy information Contact us Blog